24 Nisan 2010 Cumartesi

Efsane İkili: Jesper Gronkjaer & Dennis Rommedahl


Kimi oyuncular vardır, tek başlarına fazla değerli gözükmezken takım içinde bir yıldız olurlar kimileri de sürekli beraber oynadığı arkadaşları ile çok daha başarılı olurlar. Jesper Gronkjaer ve Dennis Rommedahl ise ağzımıza bir parmak bal çalıp kaybolan iki yıldızdır benim için. Sakatlık, istikrar, kendini geliştirememe gibi sorunlar yüzünden bugün Dünya futbolu bu 2 yeteneği kaybetmiştir. Jesper kendi ülkesinin takımlarından Kopenhag'da, Dennis ise kiralık olarak Nec Nijmegen'de oynuyor bu sezon. Oysa biz onların 2002 G.Kore ve Japonya Dünya kupasındaki enfes futbollarına tanık olmuştuk.

Danimarka ulusal takımı 2002 Dünya kupasında büyük bir sürprize imza atıp Fransa, Senagal ve Uruguay'ın önünde grubu lider tamamlıyor, ardından şanssız bir şekilde İngiltere'ye 3-0 yenilerek turnuvaya veda ediyordu. Ama bu turnuvada akılda kalacak bir performans sergilemişlerdi kesinlikle. Forvette Jan Dahl Tomasson ve kanatlarda Dennis Rommedahl ile Jesper Gronkjaer müthiş bir hücum gücü oluşturmuştu. Bunda en büyük sebep ve bu yazıyı yazma amacım da olan, Gronkjaer ile Rommedahl'in maç içinde aniden kanat değiştirmeleri ve iki kanatta da müthiş oynamaları ile rakibin başını döndürmeleri idi. Bu yer değiştirme çok ani oluyor ve sürekli kanat değişikliği yapıyorlardı. Yani 10-15 dakika bir kanatta oynadıktan sonra diğer kanadı geçmiyordu bir oyuncu. 3-5 dakikalık kısa periyotlar ile sürekli kanat değişiklği yapıyorlar ve rakibi şaşırtıyorlardı. Tabi o dönemde henüz sakatlık sorunu olmayan bir Gronkjaer ve daha fit durumdaki Rommedahl'ı da düşünürsek epey etkili oluyordu bu. 

Bugün bunu Galataaray'da uygulamak istiyor aslında. Keita ve Giovanni Dos Santos kanat değiştiriyorlar maç içinde. Ancak bu kanat değişikliği çok ani ve kısa periyotlarla değil. Kenardan direktif aldıktan sonra ve uzun süreli oluyor. Yani Rijkaard kanat değiştirmelerinin söyledikten sonra en az 20-30 dakika Gio'yu sağ açıkta ve Keita'yı sol açıkta görüyoruz. Oysa Rijkaard maç öncesi bu oyuncuları maç içinde kanat değiştirme serbestliği verse ve bu iki oyuncu kısa periyotlar ile sürekli kanat değiştirse çok daha etkili hücum organizasyonları seyredebiliriz. İki teknik ve hızlı oyuncuyu adam savunmasına alışmış rakip savunmaların durdukmakta zorlanacağını düşünüyorum. Frank Rijkaard'ın yarın oynanacak olan Bursaspor karşılaşmasında bu ikilinin sürekli yer değiştirerek rakibi şaşırtmasını istediğini okudum bu hafta içi medyada. Umarım Jesper ve Dennis gibi bir serbestlikle sürekli kanat değiştirirler ve Bursaspor'un beklerini zorlarlar. Eldeki bu potansiyeli kullanması Galatasaray açısından önemli. Çünkü hem Giovanni hem de Keita, Gronkjaer ve Rommedahl'den daha etkili birer kanat adamı. Danimarka'nın o güzel organizasyonlarını Galatasaray yaparsa hem sahada göze hoş gelen bir futbol görürüz hem de sonuç açısından Galatasaray'a pozitif etkisi olur diye düşünüyorum.

2 yorum:

  1. Cm 03-04'te çılgın atardı bu ikili. Hey gidi hey...

    YanıtlaSil
  2. Hiç deneme imkanım olmadı onları benim 03/04'te. Okan Koç ve Evandro Roncatto yapıyordum ben kanatları. :))

    YanıtlaSil