24 Aralık 2009 Perşembe

2010 Afrika Uluslar Kupası - Angola


2010 Afrika uluslar kupası 10 Ocak-30 Ocak 2010 tarihleri arasında Angola'da başlayacak. Afrika'nın büyüğünü belirleyecek bu turnuva her zaman Avrupa takımlarının kabusu olmuştur. Turnuvaya katılan oyuncularını yollayıp sıkıntıya düşen çok takım oluyor. Ama bizim gibi liglerde devre arası uzun tutulduğundan bu eksiklik nispeten az hissediliyor. Tüm takımlar kadrolarını açıkladığında kadro bazında değerlendirmeleri ve oyuncu yorumlamasını yapacağım. Şimdilik takımlar üzerinden grupları değerlendirmek istedim önce. 

4 grupta 16 takım mücadele edecek. Turnuva 10 ocakta Angola-Mali maçıyla açılacak. Gruplar ise şöyle;

A Grubu:

Angola

Mali

Malawi

Cezayir

B Grubu:

Fildişi Sahilleri

Burkina Faso

Togo

Gana

C Grubu:

Mısır

Nijerya

Mozambik

Benin

D Grubu:

Kamerun

Zambiya

Gabon

Tunus

Fildişi Sahili zor kura çekme işini buraya da taşımış. İlk gözüken o. B grubu müthiş bir mücadeleye sahne olacak. Fildişi'nden sonra grubun favorisi tabi ki Gana. Ancak Adebayor'lu Togo'da ilk 2'ye girmeye uğraşacaktır. A grubunda ev sahibi Angola ve Cezayir favori gözükse de Mali'yi unutmamak lazım. Çok yeteneki isimleri mevcut. Dediğim gibi kadrolar tam açıklanmadığı için isim yorumuna giremiyorum ama Mohamed Sissoko, Fredric Kanoute, Mahamadou Diarra, Seydou Keita, Mamadou Samassa ile belki de turnuvanın favorisi olabilirler.  C gurubunda bir önceki şampiyon Mısır ve Nijerya öne çıkıyor. Onları Sessegnon'lu, Omotoyossi'li Mali biraz zorlayabilir. Ancak sürpriz olmadan Mısır ve Nijerya rahat çıkar tahminim. D grubu en rahat grup bana göre. Tunus ve Kamerun'u azıcıkta olsa zorlayacak takımlar değil Gabon ve Zambia. 

Ülkemizden de bu turnuvaya katılacak epey futbolcu olacak gibi. Kadrolar tam açıklandığında kesin bir sayı belli olur. Şimdilik Abdul Kader Keita, Roguy Meye, Lamina Traore, El Saka, Koffi Anderson, Ali Zitouni, Rigobert Song, Souleymanou gibi isimler muhtemelen takımlarının formasını giyecek.

Güzel ve zevkli bir turnuva olacağı kanısındayım. Süper ligsiz günlere ilaç gibi gelecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder